fbpx

9-13 Yaş Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

Eğitimci yazar Şefika Onu Akatay tarafından düzenlenen Ankara’da çocuklar için yaratıcı yazarlık atölyesinin yeni dönemi 15 Aralık cumartesi günü başlıyor.
Ankara Çayyolu’ndaki Batı Sanat Atölyesi’nde düzenlenecek olan Yaratıcı Yazarlık Atölyesi 9- 12 yaş arasındaki çocuklar için hazırlandı. Altı hafta sürecek olan eğitimlerde ilk hafta yaratım sürecini kavrama, hayalleri kâğıda dökebilme, yazım türleri, öyküye giriş gibi konular ele alınacak. 2. hafta Macera, polisiye, fantastik, gerilim, komedi, bilimkurgu, aşk, tarih, fabl, senaryo türlerinin tanıtılmasının ardından, örnekler üzerinde çalışma yapılacak. 3. hafta Taslak oluşturma, ana ve yan temalar, öyküyü kurgulama (olay örgüsü), isim bulma konuları işlenecek. 4. hafta Betimleme teknikleri ve üslup belirleme, öyküde bakış açısı, anlatıcı dili oluşturma, akıcı diyalog yazımı, duyguların ifadesi gibi konuların ele alınacağı atölyede, 5. hafta Karakter yaratma, ana ve yan karakterler oluşturma ve öyküye yerleştirme, mekan ve zaman belirleme/betimleme, çarpıcı ‘son’ oluşturma ele alındıktan sonra son hafta yazılan öykülerin değerlendirilmesi yapılacak.
Ankara Çayyolu’ndaki Batı Sanat Atölyesi’nde düzenlenecek olan 9-12 Yaş Arasındaki Çocuklar İçin Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’nin eğitmeni, www.yaraticiyazarlik.net sitesinin de editörlerinden olan eğitimci yazar Şefika Onu Akatay, atölye ile ilgili olarak şunları söyledi: “Güzel hayaller, muhteşem bir zekânın işaretidir… Yazınsal ifade gücünü erken yaşlarda kazanabilen çocuklar, başta eğitim hayatları olmak üzere hemen her alanda fark yaratırlar. Yazabilmek, hayal dünyasının hep taze kalmasını sağlar. Dünyayı değiştirebilecek olan ruhlar işte bu çocuklardır…”
Kurs hakkında ayrıntılı bilgi için: 0532 644 2540

Kadıköy Belediyesi’nden Tiyatro Oyunu Yazma Yarışması

29 Ocak 2019 0

Kadıköy Belediyesi’nin 2017 yılından bu yana düzenlediği Ulusal Oyun Yazma Yarışması’nın üçüncüsü için katılım koşulları, jüri üyeleri ve ödüller açıklandı. Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamada 2020 ödülleri için eserlerin son teslim tarihi 15 Temmuz 2019 olarak Devamını Oku

Hoş Bir Karakter Yaratmak

28 Ocak 2019 0

James Hilton* Çeviren: Salih Bolat Bazen kendi kendime bir yazarın romanda nasıl hoş bir karakter yarattığını sorduğumda, en kötü olasılıkla ilk cevabım şu oluyor: Eline kağıt ve kalem aldıktan sonra ya da yazı makinasının başına Devamını Oku